עבור לתוכן הראשי דלג לאזור חיפוש דלג לבר ניווט ראשי

המלצות לרכישה ושימוש בחומרי איטום

אם האיטום של הבית שלכם נעשה כראוי, תדעו ודאי רק בחורף. הגשמים העזים עלולים לגרום להצפת גגות, לנזילות ולרטיבות בקירות כתוצאה מחומרים לא מספיק טובים ועבודה לקויה ובלתי מבוקרת. לכן רגע לפני תחילת החורף תבדקו את מצב הבית מבחוץ.


ציפוי המבנה

בציפוי חיצוני של "שפריץ" חשוב לבחון אם קיימים סדקים. את הסדקים צריך לתקן על מנת שלא יחדרו דרכם מים ויגרמו למצב של רטיבות בקירות. בנוסף, אחת לכמה שנים כדאי למרוח את הקירות בחומר ציפוי המיועד לאיטום מפני חדירת מים.
בציפוי חיצוני של אבן או אריחי קרמיקה - יש לבדוק את המרווחים בין האבנים ולוודא שהם מלאים. יש למלא המרווחים בכדי למנוע חדירה של מים.

חומרי איטום

יש לוודא כי החומר האוטם את פתחי הבית (דוגמת חלונות) במצב תקין בכדי למנוע חדירה של מים.

גג המבנה

גג רעפים - בדקו שהרעפים בגג אינם שבורים או סדוקים, ושהרעפים בקצה התחתון של הגג (רעפים ראשונים) מקובעים לשלד הגג כדי שלא יעופו בזמן רוחות חזקות. יש לנקות את הגג, לפני הגשם, ממפגעים כגון: פסולת, מסמרים, כדורים וכו'. על מנת שלא יצטברו מסביבם מים. נקו את המרזבים כדי שהמים ירדו ישירות דרכם ולא יחלחלו ויגרמו לרטיבות, ובמקרה הגרוע להצפה. סגרו את הפתחים של עליית הגג לפני שמגיע גשם.
גג שטוח - חשוב לבדוק את תקינותן של שכבות האיטום. במקרה של בעיה, היעזרו במומחה לאיטום גגות.

אביזרים המותקנים על הגג – וודאו שהחיבורים של האביזרים הנמצאים על הגג (כגון אנטנות, דודי שמש, כבלים, מזגנים וכדומה) אטומים, וכי שכבת האיטום לא נפגעה בעת התקנתם. כדאי גם לבדוק גם את יציבותם של האביזרים, כדי שלא יעופו במקרה של רוחות חזקות.

מרזבים

את מרזבי הבית חייבים לשמור נקיים כדי שהמים יזרמו בהם בצורה מהירה וחלקה, מרזב סתום יכול לגרום להצפה. כדאי לשים רשת בפתחי המרזב כדי שלא יכנסו לתוכו אביזרים שיגרמו להאטה של זרימת המים או להצפה.

שיפוע

בבתים צמודי קרקע, בקומת קרקע ובדירות גן יש לבדוק את שיפועי הריצוף מכיוון החצר אל הבית. שיפועים המכוונים אל הבית עלולים לגרום להצפה.

בידוד תרמי

לעיתים רטיבות יכולה להיגרם כתוצאה ממחסור בבידוד תרמי (מערכות בידוד תרמי נועדו למנוע מעבר אנרגיה של חום וקור דרך מעטפת הבניין). לכן כשמחממים את הבית רצוי להשאיר חלון פתוח כדי שהעיבוי, הנוצר מתהליך החימום, לא יגרום לכתמי רטיבות ועובש בקירות.

המלצות לפני רכישה

  • רצוי לרכוש מוצרי וחומרי איטום מיצרנים מוכרים הנותנים אחריות למוצריהם ולדרוש תעודות בדיקה ותווי תקן המצביעים על התאמתם לתקנים הקיימים
  • יש לבקש קטלוג ודפי מידע של חומרי האיטום השונים
  • רצוי לבדוק כי חומרי האיטום עמידים בתנאי סביבה ובמיוחד את עמידותם בקרינת שמש UV


המלצות לשימוש נכון

  • בעבודות איטום מיוחדות ומורכבות רצוי להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בעבודות איטום. ישנם קבלני איטום לגגות שטוחים שלהם תעודות הסמכה של קבלן איטום מוסמך
  • יש לדרוש מקבלני איטום תעודות אחריות והוראות תחזוקה
  • עבודות איטום יסודיות ורחבות היקף נהוג לבצע בתקופה שלפני או אחרי הגשמים. כאשר יורדים גשמים מבצעים בעיקר עבודות לתיקון מערכות איטום ולאחזקתם השוטפת.


שימו לב, אלו הם התנאים להצלחת עבודת האיטום:

  1. בחירה נכונה והתאמת חומרי האיטום לייעודם.
  2. אופן הכנת התשתית בהיבט של ניקוי, תיקון, ייבוש וכו'.
  3. הקפדה על יישום לפי הנחיות היצרן/ יועץ האיטום.
  4. טיפול ואחזקה שוטפת