חדש ממכון התקנים הישראלי: תקן לשמיכות במילוי נוצות ופלומות

תאריך: 14/12/2010
מכון התקנים הישראלי מפרסם תקן ישראלי חדש ת"י 5564: "דרישות עבור מצעי מיטה במילוי נוצות ופלומות"
ת"י 5564: "דרישות עבור מצעי מיטה במילוי נוצות ופלומות" שפירסם מכון התקנים הישראלי הוא תקן חדש, המאמץ תקן אירופאי EN13186 ומתייחס למצעי מיטה חדשים בגדלים שונים הממולאים בנוצות ו/או פלומה.

לעיתים אנו רוכשים שמיכה יקרה ובמהלך השימוש נוצרים בה גושים, ואז מתגלה כי השמיכה שהוצגה כאיכותית ויוקרתית אינה עומדת במבחן המציאות. תקן ת"י 5564 נכתב במטרה לפתור את בעיית אימות הסימון על המצעים, כך שההצהרה על גבי תווית המצעים תהיה תואמת לתכונותיהם בפועל.

השימוש בתקן זה יסייע ליבואנים באימות הצהרת היצרן על גבי התווית ובדיקת איכות המצעים לפני שהם מגיעים לצרכנים ובכך לחסוך את אי הנעימות מול הלקוח כך שהצרכן יקבל את התמורה המלאה עבור השמיכה האיכותית אותה הוא התכוון לקנות.

תקן ת"י 5564 קובע הגדרות של השמיכה, גדלים של השמיכה, התקן מגדיר את חומרי המעטפת, דרישות ליציבות צבע, שינוי מידות השמיכה בעת הניקוי או הכביסה, צפיפות התפרים, מידת הנפח של מילוי הנוצות והפלומה, קשיחות ודרגת הניקיון של המילוי.

בסימון השמיכה (בתווית הצמודה אליה), צריך להופיע: סוג תכולת הנוצות, כמות, מידות, מידת ההתכווצות בהוראות הניקוי, שם היצרן/יבואן, כתובתו וארץ הייצור שלו.

יש לציין כי אסור לכבס או לייבש מצעים במילוי נוצות ופוך. מצעים אלו צריכים לעבור כביסה מיוחדת אצל מומחה כך שנפח הפוך ישמר.

תקן ת"י 5564 למילוי מצעי מיטה בנוצות ופלומות הוא תקן וולונטרי, קיים תקן לשמיכות בעלות מילוי סינטטי ת"י 710 שגם הוא וולונטרי ומגדיר תכונות דומות של שמיכות. בתקן זה קיים דירוג בידוד חום של שמיכות.