צרכנות ירוקה - מאמר מאת אביגייל דולב

תאריך: 02/08/2010
צרכנות ירוקה מובילה בראש ובראשונה לאיכות חיים טובה ובריאה יותר, אך גם בעלת ערך כלכלי רב

מאת: אביגייל דולב, רכזת בנייה ירוקה במכון התקנים הישראלי

 

משק בית ישראלי ממוצע בן ארבעה נפשות מייצר כשני טונות אשפה בשנה. אשפה זו מהווה פגיעה בשטחים הפתוחים וזיהום סביבתי רב. צרכנות ירוקה ונבונה תוביל "עקב בצד אגודל" למחויבות ומודעות למציאת פיתרונות ושיפור הדרגתי. 
 

אורח חיים שאינו מזיק לסביבה הוא אורח חיים בעל בחירות יומיומיות, שגרתיות וקטנות המלווים אותנו בכל רגע נתון בחיינו. אחד הפרמטרים העיקריים בצרכנות ירוקה נכונה הוא המיחזור. אנו חייבים למחזר את הפסולת שאנו מייצרים. חומרי הפסולת הנוצרים אצלנו בבית יכולים להפוך לחומרי הזנה וחומרי גלם לשימושים אחרים.


הפרדת הפסולת הביתית לבקבוקי פלסטיק, שקיות, קרטונים, ניירות ופסולת אורגנית לייצור קומפוסט, תקדם משמעותית את הפחתת כמות הפסולת להטמנה ופינוי שטחים פתוחים. אך גם במקביל מצריכה השקעה בקיום תשתיות מתאימות ברשות המקומית.


היום המודעות לצרכנות ירוקה בקרב הציבור הולכת וגדלה ומכאן, קיימים מוצרי מדף ירוקים מתחומים שונים. כפי שאנו מחפשים את השפן על המוצרים השונים, עלינו לחפש גם את תו התקן הירוק של מכון התקנים.


מכון התקנים הישראלי, הציב מטרה לקדם התעדת מוצרים ירוקים באמצעות מתן תו ירוק (לאלו המתאימים) בתחומים מגוונים בחיינו כמו: חומרי ניקוי, חומרי בנייה, צביעה ועוד. מערכת התו הירוק במכון, עוברת בחודשים האחרונים שדרוג, תוך פעולה מואצת למתן תווים ירוקים למוצרים שיהיו מוכרים גם בחו"ל. התו הירוק מוענק ע"י מנהלת התו הירוק של המכון, בה שותף גם המשרד לאיכות הסביבה. המנהלת מפעילה ועדות מקצועיות, בתחום מוצרים ירוקים שירותים ירוקים ובנייה ירוקה. את רשימת מוצרים אלה, ניתן לראות באתר המכון (http://www.sii.org.il/).


ניתן לשפץ או לארגן את בתינו על פי עקרונות הבנייה הירוקה, עקרונות המובילים בסיכומו של יום, לחיסכון משמעותי בצריכת אנרגיה ומים. למשל: התקנת בידוד מתאים במעטפת המבנה להשגת התייעלות אנרגטית, התקנת אמצעי הצללה ע"מ לחסוך בצריכת החשמל בתפעול מזגנים, החלפת החלונות לזכוכית בידודית, התקנת חסכמים בברזים, איסוף מי מזגנים להשקיית גינות פרטיות ושתילת צמחייה חסכנית במים. כפי שהוזכר קודם, צביעת הבית בצבעים בעלי תו תקן ירוק והפרדת הפסולת הביתית לסוגיה.


חשוב לציין כי צרכנות ירוקה מובילה בראש ובראשונה לאיכות חיים טובה ובריאה יותר, אך גם בעלת ערך כלכלי רב. התייעלות אנרגטית בבית וחיסכון במים מובילים לחיסכון חודשי רב בכל בית אב. כל הפעולות הנזכרות לעיל, לארגון הבית מחדש, נראה לכאורה כמייגע ואולי אף כרוך בהוצאה כספית, כמו: החלפת החלונות, התקנת בידוד חיצוני וכדומה. אך חשוב לציין כי פעולות אלה מחזירות את השקעתן בין שנתיים לחמש שנים, ולאחר מכן מגיע רווח כלכלי רב בצמצום ההוצאות החודשיות של חשמל ומים.


את עלות המבנה הנוספת במבנה ירוק ניתן לבחון בהשוואה למבנה היפוטטי העומד בת"י 5281 מול מבנה רגיל הנמצא בהקמה.


ככלל בניה ירוקה יכולה להיות יקרה יותר ב- 2.5-5% מסך הבנייה הרגילה. אך החזר ההשקעה הוא מהיר בין 2-5 שנים. ולאחר מכן, קיים רווח כלכלי רב בחיסכון חודשי היכול להסתכם ב- 20.000 ₪ בשנה.


חפשו את המוצרים הידידותיים לסביבה, רכשו מוצרים עם אריזות לא מנופחות ומזיקות, וותרו על החד פעמי וחזרו לסל של פעם במקום השקיות. עם סל ערכים זה, נוכל לגדל אזרחים פעילים ואחראיים. יש לתת להם סיכוי לשמור על העולם למענם ולמען הדורות הבאים.