גן יבנה: הרשות הראשונה שקיבלה היתר לסמן מתקני משחקים בתו תקן בכוחות עצמה

תאריך: 03/02/2010
בתום תהליך למידה ובחינה ממושך, העניק מכון התקנים הישראלי למועצת גן-יבנה היתר לסימון מתקני משחקים בגנים הציבוריים ובמוסדות החינוך, בתו תקן. גן-יבנה היא הרשות הראשונה בישראל לה מוענק ההיתר לבצע את העבודות בכוחות עצמה, באמצעות עובד מוסמך מטעמה.
מכון התקנים הישראלי מעניק לרשויות מקומיות תו תקן עבור תחזוקת אתרים של מתקני משחקים העומדים בדרישות התקן הישראלי, תקן ת"י 1498 חלק 7 (תקן מחייב). הרשות המקומית צריכה להבטיח שהגוף האחראי מטעמה לתחזוקת מתקני המשחקים השונים, עומד בדרישות התקן ומפוקח על ידי מכון התקנים.
סידרת התקנים שגובשה ב-4 השנים האחרונות, נועדה לתת בידי הרשות המקומית סמכות לבחון את אתר המתקן, את סביבתו ואת כל ההיבטים הבטיחותיים על מנת שבבוא הילד לשחק במתקן, יוכל להפיק ממנו הנאה מירבית ללא פגיעות מיותרות. התקן נוסח באופן המעמיד לנגד עיניו את הצרכן הסופי, הילד, כלקוח של מתקני המשחקים.

בטקס חגיגי שהתקיים ביום חמישי שעבר, קיבל ראש מועצת גן-יבנה דרור אהרון את תעודות ההסמכה מידי מנכ"ל מכון התקנים דורון טמיר.

"הענקת היתר למועצת גן-יבנה לסמן מתקני משחקים בתו תקן, פירושה שעמדה בסטנדרטים גבוהים מאד של בחינה על ידי מכון התקנים, שהמתקנים הנמצאים בתחומי המועצה המקומית עומדים בתקן הישראלי, מותקנים על פיו ומתוחזקים כנדרש במהלך כל השנה, כך שכל אימת שיתגלו ליקויים, תדע המערכת לטפל בהם ביעילות ובמהירות", הסביר דורון טמיר.

דרור אהרון, ראש המועצה קיבל בתודה ובברכה את ההסמכה, וציין כי זו הינה הודות למנהל מחלקת שפ"ע, חיים אדרי ולעובדיו המסורים, שלקחו את המשימה על עצמם. בתוך כך ציין, כי מיום כניסתו לתפקיד לפני שש שנים, הוחלפו כ-85 אחוזים מהמתקנים ברחבי הישוב.

אלי כהן-קגן, מנהל אגף איכות והסמכה אמר כי לגן-יבנה מגיעות תשבוחות כפולות על לקיחת האחריות למתקנים ולתחזוקתם. קדמה לגן-יבנה ירוחם, שקיבלה את התו, אך גן-יבנה הינה הראשונה לבצע את העבודות בכוחות עצמה ב-41 אתרים שונים, מספר לא מבוטל כלל וכלל, ציין כהן-קגן.

עוד נכחו בטקס יהושע מילר - ראש מינהלת תו תקן, טל כהנא – מהנדס בודק, ורד אורן – דוברת מכון התקנים, סגני ראש המועצה סביון יניב ואילן ביסמוט, חברי מועצה, מנהלי מחלקות ועובדי שפ"ע רלוונטיים.