מכון התקנים הישראלי השיק תקן חדש, ת"י 50001: מערכות ניהול אנרגיה

תאריך: 31/01/2010
ביום רביעי (27.1), השיק מכון התקנים הישראלי את התקן החדש לניהול מערכות אנרגיה. התקן יאפשר חסכון של 10% ויותר בצריכת האנרגיה של ארגונים

ביום רביעי, ה-27 בינואר 2010, השיק מכון התקנים הישראלי את תקן 50001 לניהול אנרגיה. התקן הושק במסגרת יום עיון, שהתקיים במכון התקנים והציג את תמונת המצב העולמית ואת המצב בארץ מבחינת צריכת אנרגיה. ביום העיון נטלו חלק מנכ"ל מכון התקנים דורון טמיר, ראש אגף אנרגיה במשרד התשתיות זאב גרוס, כמו גם ממוני אנרגיה בארגונים, ארגונים בעלי תו תקן ל- ת"י,ISO 140001 ת"י ,ISO 9001 נציגי השלטון המקומי, אנשי ניהול איכות הסביבה וסמנכ"לים לענייני כספים. בכנס הוצג התקן לניהול אנרגיה ת"י 50001, הדרך ליישומו ולקבלת התעדה בהתאם לדרישות שבו.

אנרגיה מהווה הוצאה בכל ארגון. במרבית הארגונים מתייחסים להוצאה זו כרע הכרחי, אך במספר צעדים פשוטים, ניתן לנהל את צריכת האנרגיה. ניהול אנרגיה הוא הפתרון המעשי להשגת נצילות גבוהה וצמצום הצריכה ע"י צרכנים משמעותיים בארגון. ניהול אנרגיה, ככל שיטת ניהול, חייב להיות מבוסס על מידע. התקן לניהול אנרגיה ת"י 50001 מאפשר לקבוע – ע"י עריכת סקר אנרגיה – את פוטנציאל הצריכה המצטברת של כל הצרכנים, לזהות צרכנים משמעותיים, להגדיר יעדים יישומיים, לצמצם הצריכה תוך התחשבות בכדאיות הכלכליות של יישומם. כל זאת כדי להביא לשיפור בביצועים האנרגטיים של הארגון. ארגונים רבים, דוגמת משרדי ממשלה, עיריות וצרכני אנרגיה גדולים, כבר הביעו בו עניין. יש לציין כי תקן זה מתאים גם לארגונים קטנים. התקן מצטרף לתקן האמריקאי, הדני והאירי שקיימים מזה מספר שנים ואף הקדים, ביציאתו לאור, את התקן של ארגון התקינה הבין לאומי ISO.

ת"י 50001, מבוסס על מסמך של ארגון התקינה הבין לאומי ISO/CD50001, מאפשר לקבוע את צריכת האנרגיה בארגון. בתקן מוגדר הצורך לקבוע מטרות ויעדים למימוש, כחלק מהתווית המדיניות ברמת הארגון. היקף יישום היעדים והמטרות תלוי בגורמים שונים: מדיניות האנרגיה של הארגון, אופי פעילויותיו, מוצריו, שירותיו, מקום פעולתו והתנאים בהם הוא פועל.

הבשורה שיצאה מן האירוע היא שארגונים יוכלו להגיע לחיסכון באנרגיה של 10% ויותר מהצריכה, אם ינקטו במספר כללי התנהגות פשוטים של חסכון באנרגיה, דוגמת בקרת תאורה ומזגנים. בחינת "זללני אנרגיה" מביאה לעיתים לתוצאות מפתיעות: נורות הנחשבות זולות ומתגלות כיקרות מבחינת צריכת האנרגיה או מערכות בקרת מיזוג, המחזירות את עלותן תוך פחות משנה. ניהול אנרגיה הוא חלק בלתי נפרד מניהול מערכת תפעולית בארגון, לכן צריך לקבל ביטוי כבר בשלב התכנון ובהמשך גם בניהול השוטף. שמירה על רמת נצילות אנרגטית גבוהה של צרכני האנרגיה באמצעות ניהול חכם, תתורגם מיד להפחתת הצריכה השוטפת של צרכנים משמעותיים.

 

לדברי מנכ"ל מכון התקנים הישראלי, דורון טמיר: "מחירי האנרגיה בעולם ממשיכים לעלות, שימוש מושכל באנרגיה הקיימת יכול להפחית משמעותית את ההוצאות בארגונים. שימוש יעיל באנרגיה חשוב מאוד גם בשל העובדה שבעתיד האנרגיות החלופיות יהוו סך של 20% מצריכת האנרגיה, 80% הנותרים ימשיכו להיות ממקורת פחמניים. אנו מקווים כי התקן החדש יגביר את רמת המודעות לחיסכון בצריכת האנרגיה וארגונים יוכלו לנהל את השימוש באנרגיה בצורה יעילה וחסכונית יותר."