מכון התקנים הישראלי משיק תקן חדש, ת"י 50001: מערכות ניהול אנרגיה

תאריך: 18/01/2010
תקן חשוב זה, שנכתב בתמיכת משרד התשתיות, מאפשר לצרכני האנרגיה בארגון לנהל בצורה מושכלת את צריכת האנרגיה, במטרה להקטינה ולשפר את איכות הביצועים האנרגטיים, תוך מתן מענה לכל צרכני האנרגיה בארגון.
ניהול אנרגיה, ככל ניהול משאב אחר, מבוסס על מידע. ארגונים משלמים עבור חשמל, דלק וסולר אולם, רובם אינו מודע ליעילות "צרכני האנרגיה" שלהם. בעזרת התקן החדש, ניהול האנרגיה עולה לסדר היום.

ארגונים יוכלו להגיע לחיסכון באנרגיה של 10% ויותר מהצריכה אם ינקטו במספר כללי התנהגות פשוטים של חסכון באנרגיה דוגמת בקרת תאורה ומזגנים. בחינת "זללני אנרגיה" מביאה לעיתים לתוצאות מפתיעות: נורות הנחשבות זולות ומתגלות כיקרות מבחינת צריכת האנרגיה או מערכות בקרת מיזוג, המחזירות את עלותן תוך פחות משנה.

דורון טמיר, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי: "מחירי האנרגיה בעולם ממשיכים לעלות, שימוש מושכל באנרגיה הקיימת יכול להפחית משמעותית את ההוצאות בארגונים. שימוש יעיל באנרגיה חשוב מאוד גם בשל העובדה שבעתיד האנרגיות החלופיות יהוו סך של 20% מצריכת האנרגיה, 80% הנותרים ימשיכו להיות ממקורת פחמניים".

"אנו מקווים כי התקן החדש יגביר את רמת המודעות לחיסכון בצריכת האנרגיה וארגונים יוכלו לנהל את השימוש באנרגיה בצורה יעילה וחסכונית יותר" הוסיף טמיר.

ת"י 50001, מבוסס על מסמך של ארגון התקינה הבין לאומי ISO/CD50001, מאפשר לקבוע את צריכת האנרגיה בארגון. בתקן מוגדר הצורך לקבוע מטרות ויעדים למימוש, כחלק מהתווית המדיניות ברמת הארגון. היקף יישום היעדים והמטרות תלוי בגורמים שונים: מדיניות האנרגיה של הארגון, אופי פעילויותיו, מוצריו, שירותיו, מקום פעולתו והתנאים בהם הוא פועל.


ניהול אנרגיה הוא חלק בלתי נפרד מניהול מערכת תפעולית בארגון, לכן ניהול האנרגיה צריך לקבל ביטוי כבר בשלב התכנון ובהמשך גם בניהול השוטף. שמירה על רמת נצילות אנרגטית גבוהה של צרכני האנרגיה באמצעות ניהול חכם, תתורגם מיד להפחתת הצריכה השוטפת של צרכנים משמעותיים.

יש לציין כי תקן מערכות ניהול אנרגיה מתאים גם לארגונים קטנים. ארגונים רבים, דוגמת: משרדי ממשלה, עיריות וצרכני אנרגיה גדולים, כבר הביעו בו עניין.

התקן הישראלי מערכות ניהול אנרגיה מצטרף לתקן האמריקאי, הדני והאירי שקיימים מזה מספר שנים. התקן הישראלי הקדים, ביציאתו לאור, את תקן של ארגון התקינה הבין לאומי ISO .