מכון התקנים הישראלי מפרסם תקן חדש המסייע לאוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים לחצות כבישים מרומזרים בבטחה

תאריך: 23/09/2009
מטרת התקן היא להציב לרשויות המקומיות בישראל, המפעילות את הרמזורים, דרישות טכניות בסיסיות ואחידות עבור רמזורי שמע.
מכון התקנים הישראלי מפרסם לביקורת הציבור תקן חדש, ת"י 5990, המסייע לאוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים לחצות כבישים מרומזרים בבטחה. מטרת התקן היא להציב לרשויות המקומיות בישראל, המפעילות את הרמזורים, דרישות טכניות בסיסיות ואחידות עבור רמזורי שמע.

רמזורי שמע הם קופסאות המוצמדות לרמזורים ומשמיעות תקתוקים במקצבים שונים. תקתוק מהיר, מציין כי הרמזור ירוק וניתן להתחיל לחצות את הכביש, תקתוק איטי מציין כי הרמזור אדום ולא ניתן להתחיל לחצות את הכביש. כמו כן, הרמזור כולל גם חץ הרוטט בזמן שהרמזור ירוק. החץ מצביע לכיוון מעבר חציה שעליו מורה רמזור השמע.

תקן זה מיועד להקל על אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים: עיוורים, כבדי ראיה, עיוורים וכבדי ראיה שהינם גם כבדי שמיעה ואוכלוסיה הולכת וגדלה של קשישים.

דורון טמיר, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי: "יישום התקן יאפשר לאנשים עם ליקויי ראייה ושמיעה לנוע בדרכים באופן עצמאי ובטוח. מכון התקנים הישראלי מגן על כלל הציבור בעזרת תקנים רבים ומגוונים ולוקח בחשבון גם אוכלוסיות שונות הזקוקות לתקנים מיוחדים".

תקן זה הוכן על-ידי ועדת מומחים שכללה נציגים ממשרד התחבורה, מהנדסי תחבורה, נציגי ארגוני עיוורים, מומחי נגישות, נציגי רשויות מקומיות, יצרני ויבואני רמזורי שמע ונציגי ציבור שונים.