המלחמה בין מיקרוסופט ו-IBM הוכרעה: תקן ISO/IEC 29500 Office Open XML file formats אושר

 

תאריך: 15/12/2008
המלחמה המתמשכת בין מיקרוסופט ו IBM, מלבד התחום העסקי, מתחוללת גם בזירת התקינה הבינלאומית.

לפני כשנה "נלחמו" חברות מיקרוסופט ו IBM סביב תקן Office Open XML file formats שעניינו פורמט קבצים שבשימוש ביישומי תכנה משרדיים מקובלים. זמן מה לפני כן אושר ב- ISO התקן לפורמט קבצים של Open Office שהינו חבילת היישומים המשרדיים של קהילת הקוד הפתוח שנתמכה ע"י חברת IBM
(ISO/IEC 26300 Information technology--Open Document Format for Office Applications) ואשר היווה עילה להתנגדות מצד גורמים שונים לתקן.

בעקבות לחצים של רגולטורים אירופאים הגישה חברת מיקרוסופט את פורמט הקבצים שלה לאישור ISO, מהלך אשר נתקל בהתנגדות חריפה מצד גורמים רבים שאחד הבולטים ביניהם היא חברת IBM.

שתי החברות הפעילו לחצים על ארגוני תקינה בכל רחבי העולם, כולל מכון התקנים הישראלי, כדי שיתמכו בעמדתם. מנכ"לי שתי החברות ושל גורמים מעוניינים אחרים הגיעו למנכ"ל המכון, דורון טמיר, כדי לשכנעו להצביע בכיוון זה או אחר. בסופו של דבר ולאחר התייעצות עם מומחי הועדה ועם ועדה בלתי תלויה שהוקמה במיוחד לצורך העניין, קיבל מנכ"ל המכון החלטה להצביע בעד אישור תקן ISO/IEC 29500.

בארגון התקינה הבינלאומי ISO היה רוב לאישור התקן אך 4 מדינות הגישו ערעור: ברזיל, הודו, דרום אפריקה וונצואלה, מה שעיכב את אישורו של התקן עד לאחר דיון והחלטה בערעורבמוסדות ISO .
בתאריך 10.11.08 הודיע ארגון התקינה הבינלאומי ISO כי הערעור נדחה. משמעות ההודעה היא שנפתחה הדרך לאישורו סופי של התקן ובתאריך 18.11.08 הוכרז על אישורו הסופי של התקן.