הרפורמה במכון התקנים יוצאת לדרך! המערכת הממוחשבת ליבוא לישראל שתוביל לפתיחת התחרות בתחום הושקה הבוקר במעמד שרי האוצר והכלכלה

תאריך: 06/03/2018

שר האוצר, משה כחלון: "אני שמח להיות כאן ולראות את מכון התקנים נכנס לעולם של תחרות. תחרות היא החברה הטובה ביותר של הצרכן אבל גם של כל גוף שנכנס להיות חלק מעולם תחרותי וצריך להתייעל ולהשתפר. הפתיחה של מכון התקנים לתחרות היא חלק בלתי נפרד מהמאבק העיקש שלנו ביוקר המחייה בישראל. כאשר יוקר המחייה יורד והשכר הריאלי עולה ההכנסה הפנויה של האזרחים עולה וזה עוזר להניע את הכלכלה ולהצמיח את המשק. יש אנשים שבמשך שנה וחצי מדברים על מהלך ושנה וחצי לאחר מכן הם מסבירים למה הם לא עשו אותו. היום יש לנו את הזכות לסיים רפורמה שהתחלנו בקדנציה הזאת."

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מכון התקנים נפתח לתחרות. הרפורמה במכון התקנים היא בעלת חשיבות משמעותית למשק ולהורדת יוקר המחיה, יש לה השפעה רחבה על ציבור הצרכנים ועל הצמיחה בעיקר עבור העסקים הקטנים והבינוניים. השקת המערכת הממוחשבת תרחיב את היצע המעבדות בהן יוכלו היבואנים לבצע בדיקות, תוריד את עלויות התקינה ותצמצם את משך זמן הבחינה, דבר שיסייע בהפחתת יוקר המחייה, ובכך יקל על חברות קטנות וחדשות להגדיל את היקפי הסחר ולתרום לצמיחה במשק."

 

מכון התקנים הישראלי השיק הבוקר (שלישי ה-6.3) את המערכת הממוחשבת ליבוא טובין לישראל הצפויה לשמש את כל מעבדות הבדיקה ושתביא לפתיחת התחרות בתחום זה. המערכת החדשנית, מטפלת בבקשות ליבוא החל מהגשת הבקשה על ידי היבואן או עמיל המכס ועד לקבלת אישור מכירה. המערכת ממליצה על משטר הבדיקות באופן אוטומטי בהתאם לתקנים הנדרשים. המערכת נבנתה עבור משרד הכלכלה והתעשייה בעקבות פתיחת בדיקות היבוא לתחרות.

מעתה יוזנו כל נתוני הבדיקות שיאספו על ידי מעבדות הבדיקה למערכת ממוחשבת אחת. יעקב וכטל, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה יוכל לפקח בכל רגע נתון על המשלוחים המגיעים לארץ ועל התהליכים השונים.

"יו"ר מכון התקנים הישראלי, אורי דורי: "המכון קיבל על עצמו את הקמת המערכת הממוחשבת החדשה שיש לה ממשקים עם המכס, משרד הכלכלה, ממשל זמין ועם אלפי יבואנים. מערכת זו יכולה לקלוט מיליון פקודות ביום 24/7, 365 ימים בשנה.
מערכת כזו בתנאים רגילים מפתחים במשך שנתיים לפחות. המכון, מתוך אחריות לאומית, נענה לבקשת משרד הכלכלה והאוצר, גייס עובדים רבים ועם עובדי המחשוב של המכון הרים תוך 8 חודשים מערכת מתפקדת".

אודות מערכת ממוחשבת לייבוא טובין לישראל:
המערכת החדשה קלה ופשוטה לתפעול, היא מלווה את המשתמש במהלך כל תהליך השחרור ואישור הטובין, המערכת מכילה את כל המידע שבתהליך- המערכת מציגה למשתמש את מסלול שחרור הטובין ואת משטר הבדיקות המתאים. לממונה על התקינה יש גישה לכל המידע בתהליך.