מרכז סיוע ליצואן

תאריך: 18/02/2015

אני רוצה לשתף אתכם בפרויקט חדש שלנו שהפך מהר מאד ללהיט, מהזוית האישית שלי כעושה במלאכה.  במשך השנים פנו אלי יצואנים רבים בשאלה איך מייצאים לחו"ל?  לכאורה שאלה פשוטה והייתם מצפים שבעידן האינטרנט והמידע החופשי, "חפירה" קצרה באינטרנט תיתן את התשובה.

אז זהו שלא......

למה לא אתם שואלים?

אז ככה, יצוא מעבר להיבטים הפיננסיים והשיווקיים, כרוך קודם כל בהשגת אישורים טכניים למוצרים. כל מדינה מציבה שורה של דרישות טכניות שעל המוצר לעמוד בהן. הדרישות נובעות מתקינה, מחקיקה מקומית, ממערך של רגולציות מקומיות ועוד.

מה שמקשה עוד יותר זו העובדה שלא קיים מקום אחד בו מרוכזות הדרישות, או מדריך ברור כיצד ליצא למדינה. תכפילו את זה במספר המדינות בעולם (± 327 אם מעניין אתכם) וקיבלתם מבוך שההתמצאות בו מהווה בעיה רצינית.

ללא סיוע מקצועי, היצואן החדש עלול ללכת לאיבוד במבוך הזה, משלוח שיצא לשוק יעד ללא האישורים הנדרשים עלול להתעכב ולעיתים יוחזר לארץ או יושמד,  לזה כמובן יש משמעויות כספיות כבדות, אובדן האמינות, אובדן השוק וכד'.

לפני כשנה פנו אלי להרים את הכפפה. אולי זה ישמע "ציוני" (מילה גסה בעידן הציני של ימינו) אבל אצלנו מאמינים בזה, השליחות האמיתית של המכון היא לסייע למשק בין היתר בהיבט של יצוא. אם נצליח להגדיל את היצוא באחוז בודד (= 600 מליון דולר), עשינו את שלנו, חיזקנו את המשק  ושימחנו הרבה משפחות בישראל. (טוב בואו לא נהיה גרידים גם חצי אחוז מספיק  J)

לפני כשנה פתחנו את המרכז לסיוע ליצואנים. זה היה אתגר גדול ועבודה קשה אבל מרתקת עם הרבה סיפוק בצידה. לא היה קל לאתר וללמוד את כל המידע הנדרש ולהקים את מערך הסיוע. אבל עכשיו אנחנו במקום אחר, איתרנו ידע, רכשנו מידע, יצרנו מערכת קשרים מסועפת עם ארגונים גלובליים שעוסקים בנושא ועכשיו יש לי את כל הכלים לסייע לכם היצואנים.

חברים, אני יודע שזה נשמע כמו עוד פרסומת (וזה אכן כך J אבל לא רק) אתם לא מתארים לעצמכם כמה אנחות רווחה שמעתי וכמה תודות קיבלתי על פתיחה חלקה של שוק היעד לחברות רבות. אישית זה נתן לי סיפוק רב. כאשר אתה עושה את העבודה שלך ויודע שהיא חשובה ורואה תוצאות, לי זה עושה טוב.

אני יכול לספר לכם שעות על אנקדוטות ועל דברים מוזרים, משונים, מרגיזים ולעיתים מגוחכים שנתקלתי בהם במהלך השנה האחרונה, תוך מגעים עם גורמים רבים בעולם, אבל זהו בלוג ולא ספר.

אז כל היצואנים וכל החולמים על יצוא, אל תהססו ואל תחכו, צרו קשר. אני מתחייב לעשות את כל המאמצים לסייע לכם ומניסיוני זה עוזר, זה חוסך כסף, זמן, בירוקרטיה, עצבים ומשחרר אתכם לעסוק  במה שחשוב – לנהל את המפעל שלכם.

 

 

דני אילן,

מנהל מרכז המידע

טלפון: 03-6465188

דוא"ל: electrical@sii.org.il