המלצות לרכישה ושימוש במזגן

 

היצע המזגנים המשווקים בארץ הוא רב, כדי לבחור במזגן חשוב להבחין בהבדלים בין הדגמים ולבחור את המזגן המתאים ביותר עבורנו.
לקראת הקיץ מומחי מכון התקנים הישראלי קיבצו כמה טיפים שיוכלו לסייע לצרכנים לרכוש ולהשתמש במזגנים בצורה יעילה וחסכונית יותר.

במכון התקנים הישראלי נבדקים מזגנים לפי תקן ישראלי ת"י 994 חלק 1 (מזגני אויר: דרישות בטיחות ודרישות פעולה).

רכישה בטוחה ויעילה:
1.
לפני בחירת המזגן יש לקבוע את עומס החום של החלל שברצונכם למזג. "עומס החום" תלוי בין היתר בבידוד הקירות והחלונות, בכיווני הקירות, באזור האקלימי, בגודל החלל, במספר ושטח החלונות בחלל, הימצאותם של מכשירים פולטי חום ומספר האנשים הצפויים לשהות בו. קביעת עומס החום נחשבת לנושא מורכב, לכן כדאי להיעזר במחשבונים הנמצאים באתרי אינטרנט של משווקי המזגנים הגדולים או ביועצי המכירה של החברות השונות.
2. קיימים בשוק מספר סוגי מזגנים: מזגן עילי-

* מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה בגובה של מעל ל - 2 מטרים מהרצפה. פתח יציאת האוויר הממוזג נמצא בחלקו התחתון. היתרונות במזגן זה הם: אינו תופס שטח ריצפה ובדרך כלל דקורטיבי.
* מזגן רצפתי- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה קרוב לרצפה ופתח יציאת האוויר נמצא בחלקו העליון, או בחזיתו. היתרונות במזגן זה הם: פיזור האוויר בחלל בצורה אחידה ופיזור טוב יותר של האוויר בחימום (בחורף).
* מזגן תקרה- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה בתקרה והוא מפזר את האוויר לארבעה כיוונים. היתרונות במזגן זה הם: פיזור אחיד לכיוון מטה, יעיל במיוחד בקירור ודקורטיבי.
* מזגן מתועל- (מוכר יותר כמזגן מיני מרכזי) מזגן שהיחידה הפנימית שלו מתחברת לתעלות אוויר המפזרות את האוויר הממוזג למקומות שונים בחלל, בהתאם לנדרש. היתרונות במזגן זה הם: מזגן אחד מספיק למספר חדרים ומוסתר.
* מזגן אינוורטר (Inverter)- מזגן בו מותקנת מערכת אלקטרונית המשנה את תפוקת המזגן בהתאם לעומס החום שאותו אנו אמורים למזג, שיטת בקרה זו מבטלת את השיטה הקיימת שבה המזגן פועל ומפסיק בהתאם לטמפרטורה שנקבעה כך שהמזגן עובד בתפוקה קבועה. טכנולוגיה זו מתקדמת והשימוש בה מתרחב. היתרונות במזגן זה הם: חסכון באנרגיה, פעולה שקטה, יציבות הטמפרטורה בחלל הממוזג (מה שתורם לתחושת נוחות) .
* מזגן רב מאייד- מזגן שהיחידה החיצונית שלו בנויה כמכלול אחד הכולל ברוב המקרים מדחס בטכנולוגיית אינוורטר אליו מחוברים יותר מיחידה פנימית אחת ( עד 9 )היחידות הפנימיות יכולות להיות בצורות שונות ( עילי, רצפתי, מוסתר - או שילוב ביניהם ). היתרון: חיסכון בשטח ליחידה חיצונית.
* VRF/VRV- Variant Refrigerant Flow - Variant Refrigerant Volume
מזגן בעל יחידה חיצונית אחת עם אפשרות חיבור למספר רב של יחידות פנימיות יכול להגיע עד 256 יחידות (מסוגים שונים: עילי, רצפתי, נסתר, תקרתי ושילוב ביניהם). מערכות מסוג זה הינן מתוחכמות ומאפשרות בקרת טמפרטורה אישית לכל חדר. בחלק ממערכות אלו קיימת אפשרות חימום וקירור בו זמנית בחדרים שונים. מערכות אלו משתמשות בטכנולוגיית אינוורטר המאפשרת חסכון באנרגיה, פעולה שקטה ותחושת נוחות . היתרון: חיסכון בשטח ליחידה חיצונית
3. מזגן אינוורטר משנה את יעילותו כתלות בעומס החום בחלל לכן, כשרוכשים מזגן מסוג זה מומלץ לבחור מזגן המתאים ככל האפשר לעומס החום של המבנה כך שתפוקת המזגן בקירור המפורטת על גבי תווית האנרגיה תהיה שווה לעומס החום של המבנה.
4. ברכישת מזגן יש לשים לב לתווית האנרגיה. תווית זו אמורה להיות מוצגת בעמדת המכירה בצמוד למזגן. התווית מורה על מקדם היעילות (C.O.P) של המזגן. כלומר: היחס בין תפוקת המזגן להספקו. ככל שמקדם היעילות גדול יותר, "נצילות" המזגן גבוהה יותר, או במילים אחרות: עבור אותה צריכת חשמל נקבל תפוקה גדולה יותר של קירור.
5. חלק מהחברות מספקות למזגנים חיישני נפח המנתקים את המזגן אם אין שוהים בחדר. מומלץ להתקין חיישני נפח בעיקר בחללים בהם השהיה אינה רציפה.
6. מזגנים המיועדים לקירור באזורים עם עומס חום כבד יש לוודא לפני הרכישה, עם ספק המזגן, כי הוא מתאים גם לתנאי הקיצון של אזורים אלו.
7. על גבי כל יחידה חיצונית של מזגן קיימת תווית רעש המסומנת באותיותdBa . ככל שהמספר הנקוב גדול יותר רמת הרעש של היחידה החיצונית גבוהה יותר. חשוב להתייחס לנתון זה בעיקר במקומות בהם התקנת המזגן עלולה לגרום רעש לשכנים.
8. רכישת מזגן הנושא סמל תו תקן מקנה ללקוח ביטחון כי רכש מוצר איכותי. במסגרת הפיקוח שמקיים מכון התקנים הישראלי על יצרני מזגנים נבדק תהליך ייצור המזגן, בקרת האיכות שהיצרן מבצע ומערכת האיכות שלו.

התקנה:
9.
התקנת מזגנים צריכה להיעשות בהתאם לתקן ת"י 994 חלק 4. התקן דורש בין היתר שהמתקין יהיה מוסמך ע"י חברת המזגנים וכן כי היחידה החיצונית של המזגן תהיה מחוברת למעמד ע"י ברגים או שיטה אחרת. חיבורי החשמל חייבים להיות מבוצעים ע"י חשמלאי.
10. התקנה של מזגן מיני מרכזי/ מתועל היא התקנה מורכבת ביותר, לכן רצוי לקבל המלצות על מתקין מומחה.
11. התקנה של מערכות מולטי ו VRF/VRV הינה מורכבת ומחייבת מומחיות לכן יש לקבל המלצות על מתקין מומחה המוסמך על ידי הספק בארץ.

שימוש יעיל:
12.
בתחילת כל עונה יש לנקות את מסנני המזגן בהתאם להוראות היצרן וזאת כדי להבטיח את פעילותו התקינה. יש לנתק את כבל הזינה לפני ביצוע פעולה זו.
13. בהתאם להמלצות חברת החשמל הטמפרטורה האופטימאלית לקירור בקיץ הינה 25 מעלות.
14. בעת הפעלת המזגן חשוב לוודא את סגירת הפתחים בבית כדי למנוע עומס חום.
15. בישולים והפעלת מכשירי חשמל זוללי אנרגיה מחממים את החדר, לכן רצוי לסלק את האוויר במטבח ע"י הפעלת וונטה (אם קיימת כזו).
16. כדי להקטין את צריכת האנרגיה של המזגן חשוב לוודא כי פיזור האוויר בחלל יהיה אופטימלי. ניתן לפזר את האוויר ע"י כיוון התריסים/ כנפיים הנמצאים במוצא האוויר של המזגן או באמצעים חיצוניים אחרים דוגמת מאוורר תקרה.
17. טיפ ירוק: מזגן ממוצע מעבה כ-2 ליטר מים לשעה – במידת האפשר רצוי להשתמש במים אלו לגיהוץ או השקיית עציצים.

על התקן:


על יצרני המזגנים המיוצרים בארץ חלה החובה לסמנם בתו-תקן, (ת"י 994 חלק 1)

 

המלצות לפני רכישה

תוית אנרגיה צבעונית

 

כל המזגנים המשווקים בארץ חייבים לשאת תווית אנרגיה המאושרת ע"י משרד התשתיות ומכון התקנים, היא כוללת את הנתונים הבאים:

 • שם היצרן ודגם המזגן
 • הספק מבוא של המזגן (המבטא את צריכת החשמל) המבוטא בקילו וואט 
 • מקדם היעילות C.O.P 
 • תפוקת הקור ותפוקת החום של המזגן בקילו וואט. 
 • דירוג אנרגטי המבטא את יעילות המזגן, כאשר האות A יעילות גבוהה ו- G יעילות נמוכה.


מה אומרים הנתונים?

הספק מבוא של המזגן - מבטא את צריכת החשמל של המזגן, במשך שעת עבודה אחת. מבטאים ביחידות קוט"ש (קילו ואט לשעה).הנתונים בתווית האנרגיה הצבעונית ומאושרים ע"י משרד התשתיות.

 

תפוקת הקור והחום של המזגן - כמות האנרגיה שהוספה או נגרעה מהחלל הממוזג, במשך שעת עבודה של המזגן. אין לטעות וליחס לכך את תפוקת המדחס. מבטאים ביחידות קו"ט (קילו ואט). במקביל תקנת מקורות האנרגיה מגדירה ערכי מינימום למקדם היעילות של מזגנים מטיפוסים שונים.

 

מקדם היעילות (C.O.P) - היחס בין תפוקת המזגן להספק המזגן. ככל שמקדם היעילות גדול יותר, "נצילות" המזגן גבוהה יותר, או במילים אחרות: עבור אותה צריכת חשמל נקבל תפוקה גדולה יותר של חימום או קירור.

 

 

חשוב לציין, שתתכן סטייה בפועל של עד 8% בתפוקת המזגן ובמקדם היעילות שלו, ביחס לנתונים המופיעים בתווית האנרגיה. סטייה זו מותרת על פי התקן. חשוב להדגיש שהנתונים מתייחסים לתנאי הבדיקה כפי שנקבעו בתקן.

 

החל משנת 2011, דרישת תקנות משרד התעשייה הינן:

 

 • מקדם היעילות למזגנים מפוצלים יהיהלפחות 3.5
 • מקדם היעילות למזגנים מתועלים יהיה לפחות 3.2

 

איזה מזגן מתאים לכם?
כדי לבחור במזגן המתאים, יש לקחת בחשבון את "עומס החום" שבחלל שברצונכם למזג. "עומס החום" תלוי בין היתר, בבידוד הקירות והחלונות, בכווני הקירות, באזור האקלימי, בגודל החלל, במספר ושטח החלונות בחלל, בהימצאותם של מכשירים פולטי חום, במספר האנשים הצפויים לשהות בו וכדומה. 

 

 סוגי המזגנים הקיימים

מזגן מפוצל- מזגן שרכיביו מחולקים לשתי יחידות, ורמת הרעש שהוא גורם בחלל הממוזג קטנה יחסית.

 

המזגן כולל:

 • יחידה פנימית הכוללת בדרך כלל מחליף חום, מפוח ורכיבי הפיקוד החשמלי.
 • יחידה חיצונית הכוללת בדרך כלל מדחס, מחליף חום, מפוח ורכיבים נוספים.

שתי היחידות מקושרות ביניהן על ידי צנרת גז וחיווט חשמלי. כיום, אמצעי הקירור (הגז) חייב להיות "ירוק".

 

 

 • ישנם מספר סוגים של מזגנים מפוצלים
 • מזגן עילי- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה בגובה של מעל 2 מ' מהרצפה. פתח יציאת האוויר הממוזג נמצא בחלקו התחתון.  
 • מזגן רצפתי- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה קרוב לרצפה ופתח יציאת האוויר נמצא בחלקו העליון, או בחזיתו.
 • מזגן תקרה- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מיועדת להתקנה בתקרה. הוא מפזר את האויר לארבעה כיוונים.
 • מזגן מתועל- מזגן שהיחידה הפנימית שלו מתחברת לתעלות אוויר המפזרות את האוויר הממוזג למקומות שונים בחלל, בהתאם לנדרש.(מכונה בשפת העם "מיני מרכזי").
 • מזגן נייד מפוצל- מזגן שהיחידה הפנימית שלו, הכוללת את המדחס, נמצאת על גלגלים והיחידה החיצונית מותקנת מחוץ לחלון או בפתח הניתן לסגירה.
 • מזגן אינוורטר(Inverter)- במזגנים אלו מותקנות מערכת אלקטרונית המשנה את תפוקת המזגן בהתאם לעומס החום שאותו אנו אמורים למזג, שיטת בקרה זו מבטלת את הצורך בכיבוי והדלקה של המזגן בהתאם לטמפרטורה שנקבעה והמזגן עובד בתפוקה קבועה.
 • מזגן רב מאייד- מזגן שהיחידה החיצונית שלו בנויה כמכלול אחד הכולל לעיתים יותר ממדחס אחד מחוברת ליותר מיחידה פנימית אחת. 
 • VRF/VRV-
  Variant Refrigerant Flow
  Variant Refrigerant Volume
  מזגן בעל יחידה חיצונית אחת עם אפשרות חיבור למספר רב של יחידות פנימיות.

 

 

להלן הסבר על מרכיביו השונים של המזגן:

 • מדחס- "המנוע" של המזגן - יחידה סגורה שתפקידה לדחוס את גז הקרור ללחץ גבוה.
  קיימים מספר סוגי מדחסים: רוטטיבי (סיבובי), בוכנתי, SCROLL. 
 • מאייד- מחליף חום המאייד את גז הקרור, תוך קליטת חום מהסביבה.
 • מעבה- מחליף חום המעבה את גז הקירור, תוך פליטת חום לסביבה.
 • מפוח- כדי להגביר את קצב החלפת החום במאייד ובמעבה, נעשה שימוש במפוח. 
 • מפשיר- רכיב המופעל על ידי מערכת הבקרה של המזגן ומונע היווצרות קרח על היחידה החיצונית של המזגן בפעולת חימום, כאשר הטמפרטורה בחוץ נמוכה מכ-5 מעלות צלסיוס *.
 • התקן מפחית לחץ- בד"כ צינורית בעלת קוטר פנימי קטן הגורמת להפחתת הלחץ והטמפרטורה של הגז, לאחר פעולת הדחיסה. 

* ככל שטמפרטורת הסביבה נמוכה יותר תפוקת החימום יורדת.