המלצות לרכישה ושימוש בחומרי ניקוי

חומרי ניקוי עלולים להוות סכנה במידה ולא משתמשים בהם לפי הוראות השימוש.

 

המלצות לפני שימוש:

הקפידו לקרוא את הוראות השימוש במוצר ושימו לב לסימונים הכוללים סיכונים ואזהרות בטיחות. יש לפעול בהתאם להוראות הספציפיות לכל מוצר.
אין לערבב חומרי ניקוי! בחלק מהמקרים עלולה להתרחש תגובה כימית אשר יכולה לגרום להיווצרות חומר חדש רעיל ומסוכן מאוד.
אסור לעשן בזמן השימוש בחומרי ניקוי או בקרבתם, בעיקר כאשר משתמשים בחומרים דליקים ובחומרים לפתיחת סתימות שמכילים סודה קאוסטית- סודיום הידרוקסיד.
חובה לאחסן את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים.
אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון.
מומלץ לאחסן חומרי ניקוי, מסירי שומנים, פותחי סתימות (על בסיס סודיום הידרוקסיד) ואקונומיקה בנפרד מחומרי ניקוי למנקי אסלות ומסירי אבנית.
יש לשמור על חומרי הניקוי באריזתם המקורית כדי למנוע תאונות כתוצאה מאי ידיעה לגבי מה נמצא בתכולת האריזה.
יש להקפיד על סגירת הפקק לאחר השימוש בחומר הניקוי. יש להקפיד במיוחד באריזות עם פקק קשה לפתיחה, אריזות אלו בדרך כלל מכילות חומר מסוכן מאוד.
יש לשים לב אם השימוש בחומר הניקוי דורש ציוד מגן כגון: כפפות, משקפי מגן או הגבלת מרחק של התזת החומר –הסימון מופיע על גבי האריזה.
במוצרים רבים מופיע סמל משולש מובלט. לעיתים מופיע המלל "לא למאכל" הבלטה זו נועדה לאוכלוסיית העיוורים.
לפני השימוש באקונומיקה מומלץ להסתכל על תאריך התפוגה של המוצר מאחר והחומר הפעיל מתנדף עם הזמן . תאריך פג תוקף הוא בדרך כלל שנה מיום הייצור.
בקניית נוזל כלים יש לשים לב לריכוז החומר הפעיל המוצהר על גבי האריזה. הריכוז יכול לנוע בין 12% חומר פעיל ל 36%. ככל שהריכוז גבוה יותר יעילותו גבוהה יותר וניתן לדללו עם יותר מים.
במקרה של פגיעה מחומר ניקוי יש לפעול כפי שמופיע בהוראות היצרן. במידת הצורך יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. יש להצטייד באריזת החומר הפוגע.

 

על התקנים:

חומרי ניקיון נבדקים לפי תקנים שונים:

 

  • אבקה למדיח כלים נבדקת לפי תקן ישראלי 1417 - אבקות לניקוי כלים למדיח כלים: דרישות להבטחת איכות הסביבה ולסימון.  התקן מפרט דרישות בהיבט של איכות הסביבה.

 

  • נוזל כלים נבדק לפי תקן ישראלי 139 - נוזל על בסיס חומרים פעילי שטח סינתטיים לניקוי ידני של כלי אוכל. התקן מפרט דרישות שונות בינהן: חומר פעיל, הגבה, סימון אריזה ועוד.

 

  • אקונומיקה נבדקת לפי תקן ישראלי 261 - תמיסות נתרן תת כלורי. התקן מפרט דרישות שונות בינהן: חומר פעיל, הגבה, סימון אריזה ועוד.

 

  • פותח סתימות נבדק לפי תקן ישראלי 2250 חלק 1 - פותח סתימות בצנרת ניקוז המיועד לשימוש ביתי: דרישות בטיחות, אריזה וסימון. התקן מפרט דרישות שונות בינהן: חומר פעיל, סימון ואריזה ועוד.

 

  • שאר חומרי הניקוי נבדקים לפי תקן ישראלי 2302 חלק 1 - סיווג, אריזה, תיווי וסימון של חומרים מסוכנים. התקן מפרט דרישות שונות בינהן: סימון ואריזה.

 

 תקנים אלו הינם רשמיים, כלומר חובה על פי חוק לייצר, לשווק ולייבא רק מוצרים העומדים בדרישות התקן.