המלצות לרכישה ושימוש בחומרי איטום

חשיבותו של איטום נכון בא לידי ביטוי במיוחד בתקופת החורף בעקבות הגשמים הרבים הגורמים לא פעם להצפת גגות ולרטיבות בקירות. הנזקים יכולים להיווצר כתוצאה האיטום לא מקצועי ועבודה לקויה ובלתי מבוקרת.

 נזקי הרטיבות נראים בתוך הבית אולם, מקור הנזקים הללו הוא בדרך כלל מבחוץ. לכן יש לבדוק לפני תחילת החורף או לאחר תקופה ללא גשם, את הבית מבחוץ:ציפוי המבנה

בציפוי חיצוני של "שפריץ"- יש לבחון אם קיימים בו סדקים. את הסדקים צריך לתקן על מנת שלא יחדרו דרכם מים ויגרמו לרטיבות בקירות. בנוסף, אחת למספר שנים כדאי למרוח את הקירות בחומר ציפוי לאיטום מפני חדירת מים.
בציפוי חיצוני של אבן או אריחי קרמיקה - יש לבדוק את המרווחים בין האבנים ולוודא שהם מלאים. יש למלא מרווחים בכדי למנוע חדירה של מים.


איטום

יש לוודא כי החומר האוטם את פתחי הבית (דוגמת חלונות) במצב תקין בכדי למנוע חדירה של מים.


גג המבנה

גג רעפים - יש לבדוק כי הרעפים בגג אינם שבורים או סדוקים. חשוב לבדוק שהרעפים בקצה התחתון של הגג (רעפים ראשונים) מקובעים לשלד הגג כדי שלא יעופו ברוחות חזקות. יש לנקות את הגג, לפני הגשם, ממפגעים כגון: פסולת, מסמרים, כדורים וכו'... המפגעים בגג גורמים להצטברות של מים סביבם. במקום שהמים ירדו ישירות למרזב הם מחלחלים וגורמים לרטיבות, ובמקרה הגרוע להצפה. לפני יום גשום יש לזכור לסגור את הפתחים של עליית הגג.
גג שטוח - חשוב לבדוק לפני הגשמים את התקינות של שכבות האיטום. במקרה של חשד לגבי התקינות יש להיעזר במומחה לאיטום גגות.
אביזרים המותקנים על הגג - יש לבדוק את אטימות החיבורים של האביזרים הנמצאים על הגג: אנטנות, דודי שמש, כבלים, מזגנים וכו'... כך שלא חודר דרכם מים ושלא נפגע איטום הגג בעת התקנתם. כדאי לבדוק גם את יציבותם של האביזרים, כדי שלא יעופו במקרה של רוחות חזקות.


מרזבים

את מרזבי הבית חייבים לשמר נקיים כדי שהמים יזרמו בהם בצורה מהירה וחלקה, מרזב סתום יכול לגרום להצפה. כדאי לשים רשת בפתחי המרזב כדי שלא יכנסו לתוכו אביזרים שיגרמו להאטה של זרימת המים או להצפה.


שיפועים

בבתים צמודי קרקע, בקומת קרקע ובדירות גן יש לבדוק את שיפועי הריצוף מכיוון החצר אל הבית. שיפועים המכוונים אל הבית עלולים לגרום להצפה.


בידוד תרמי

לעיתים רטיבות יכולה להיגרם גם כתוצאה מחוסר בידוד תרמי (מערכות בידוד תרמי נועדו למנוע מעבר אנרגיה של חום וקור דרך מעטפת הבניין) לכן כשמחממים את הבית רצוי להשאיר חלון פתוח כדי שהעיבוי, הנוצר מתהליך החימום, לא יגרום לכתמי רטיבות ועובש בקירות.

 

 המלצות לפני רכישה:

  • רצוי לרכוש מוצרי וחומרי איטום מיצרנים מוכרים הנותנים אחריות למוצריהם ולדרוש תעודות בדיקה ותווי תקן המצביעים על התאמתם לתקנים הקיימים.
  • יש לבקש קטלוג ודפי מידע של חומרי האיטום השונים.
  • רצוי לבדוק כי חומרי האיטום עמידים בתנאי סביבה ובמיוחד את עמידותם בקרינת שמש UV.

 

המלצות לשימוש נכון

  • בעבודות איטום מיוחדות ומורכבות רצוי להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בעבודות איטום. ישנם קבלני איטום לגגות שטוחים שלהם תעודות הסמכה "כקבלן איטום מוסמך".
  • יש לדרוש מקבלני איטום תעודות אחריות והוראות תחזוקה.
  • עבודות איטום יסודיות ורחבות היקף נהוג לבצע בתקופה שלפני או אחרי הגשמים. העת הגשם מבצעים בעיקר עבודות לתיקון מערכות איטום ולאחזקתם השוטפת.

 

יש לזכור שהתנאים להצלחת עבודת האיטום הינם:

  1. בחירה נכונה והתאמת חומרי האיטום לייעודם.
  2. אופן הכנת התשתית בהיבט של ניקוי, תיקון, ייבוש וכו'.
  3. הקפדה על יישום לפי הנחיות היצרן/ יועץ האיטום.
  4. טיפול ואחזקה שוטפת