התקינה היא השפה הבין לאומית של מדינות העולם

התקינה היא השפה הבין-לאומית החדשה:

חברות וארגונים שלא ישכילו לקחת חלק בתהליך כתיבת התקנים הבין-לאומיים עלולים שלא לשרוד את התחרות הגלובלית.

התקינה היא השפה הבין לאומית של יצרנים, יצואנים, יבואנים, תעשיינים קבלנים ונותני שירותים ברחבי העולם. יותר ויותר מדינות מאמצות את תקנים בין-לאומיים לקידום הסחר שלהן. חברות וארגונים שלא ישכילו לקחת חלק בתהליך כתיבת התקנים הבין-לאומיים עלולים שלא לשרוד את התחרות הגלובלית.
העולם משתנה מול עינינו. בעשורים האחרונים מתרחשים בעולם תהליכים כלכליים רבי עוצמה המשפיעים על הכלכלה, החברה, התרבות, הפוליטיקה, הסביבה ואורח החיים של תושבי כל המדינות. לתקינה הבין לאומית תפקיד מרכזי בגלובליזציה. לכולנו ברור מאליו שכרטיס האשראי שהוצאנו בסניף הבנק שלנו בישראל ישמש אותנו בנסיעותינו בחו"ל ויוציא לנו דולרים בארה"ב או יורו באירופה. התמונה שצילמנו הבוקר במכשיר הטלפון הנייד תעבור בקלות באמצעות הרשת ותגיע מיידית לכל מקום שרק נרצה ברחבי העולם. כל זה מתאפשר אך ורק בזכות התקינה הבין-לאומית המאפשרת למפתחי הציוד והמערכות להבטיח שמערכות וציוד המיוצרים במקומות שונים בעולם יתממשקו בניהם וידברו באותה השפה.
כיום רוב מדינות העולם מאמצות את התקינה הבין לאומית ורואים בה כשפה המקשרת אותן לעולם. במגמה להפנים את תועלות התקינה מלמדים את הנושא בבתי ספר מקצועיים ובאוניברסיטאות: איזה תקנים בין לאומיים קיימים, איך מפתחים תקנים וכיצד ניתן להשפיע על תוכן התקנים. חברות, ארגונים ותאגידים שולחים את נציגיהם לקחת חלק בתהליך התקינה ולהשפיע על תוכנו.

גם מדינת ישראל ערה לנושא והחליטה לממן השתתפות נציגי תעשיה בישיבות ועדות התקינה הבין לאומיות. מכון התקנים הישראלי, בשיתוף עם המנהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה, גיבש תוכנית לשנת 2015 לעידוד מעורבות התעשייה הישראלית בתהליכי התקינה הבין-לאומית. תעשיה שתצטרף לפעילות זו תזכה לסיוע במימון השתתפות של 2 נסיעות לישיבות התקינה הבין-לאומית ולליווי מקצועי של מכון התקנים.

חברות ישראליות שהשכילו להשתמש בכלי אסטרטגי זה, הצליחו להשפיע על תקנים בין-לאומיים וכך לחדור לשווקי העולם ולהיות בחוד החנית של הטכנולוגיות העולמיות. כך לדוגמה בתחום המים. מחקר של אוניברסיטת חיפה מצא שהרווח משימוש בתקינה עבור חברות בסקטור המים בישראל נע בין 4%-3% מהמחזור השנתי הכולל. רווח זה מוערך ב- 150-120 מיליון דולר עבור 2013.

מכון התקנים הישראלי מזמין את תעשיות הייצוא לשתף את נציגיהם בועדות התקינה הבין-לאומיות וליהנות מיתרונותיו. פעילות זו תאפשר לכם להתעדכן במתהווה בתקינה הבין-לאומית, להשפיע על פיתוח התקנים לטובת המוצרים שלכם ואף ליזום תקינה חדשה על בסיס המוצרים שלכם. 

לפרטים נוספים (לינק לעמוד התקינה הבין לאומית באתר האינטרנט).

מומחים מספרים על תרומת התקינה הבין-לאומית

 

הכותב: אלי שטיין, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי